JUBILEUSZ 75-lecia BIBLIOTEKI

2024-02-01 12:10

Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku ma już 75 lat! Przez ten czas z niewielkiej placówki przekształciła się w nowoczesną, przestronną, skomputeryzowaną bibliotekę  dysponującą zasobnym księgozbiorem. Jedlińska biblioteka została założona w 1948 roku, a mieściła się w miejscowej świetlicy i na początku swojej działalności liczyła w swoich zbiorach 400 książek. Księgozbiorem opiekowała się Helena Jarzyńska, a po jej wyjeździe Czesław Elżanowski. Ich następcami byli: Antoni Ziembicki, Maria Bartula, Marta Ciesielska, Krystyna Michalska, Grażyna Wąsik i Bożena Starzyńska.  Biblioteka podczas swojej działalności prowadziła 4 filie i 6 punktów bibliotecznych, które selektywnie do 2001 roku zostały zamknięte. Na przestrzeni tych 75 lat biblioteka kilkakrotnie zmieniała swoją lokalizację. Aktualnie swoją siedzibę biblioteka prowadzi przy ul. Wareckiej, gdzie posiada odpowiednią powierzchnię co pozwala na dogodne rozmieszczenie księgozbioru z bezpośrednim dostępem dla czytelników, a przestronna sala konferencyjna pozawala na organizację spotkań w szerszym gronie.

W rocznicę istnienia biblioteki podziękowania i najlepsze życzenia jej pracownikom, na ręce dyrektora – Martyny Gut złożyli wszyscy zgromadzeni Goście. Jubileusz Biblioteki był okazją do przypomnienia ważnych wydarzeń w historii instytucji oraz podziękowania wszystkim, którzy przez lata przyczynili się do jej rozwoju.

Biblioteka nie istniałaby bez Czytelników, dlatego również podczas uroczystości 75-lecia osoby, które włączają się w nasze akcje, motywują do działań i starają się być na bieżąco z wszelkimi akcjami przeprowadzanymi przez Bibliotekę, zostały wyróżnione okolicznościowymi podziękowaniami. Tym drobnym gestem chcieliśmy wyrazić wdzięczność za Ich obecność w codziennym funkcjonowaniu Biblioteki. Wśród wyróżnionych byli: Ewa Bartula, Henryka Rybska, Urszula Romanowska, Bożena Łyżwa, Barbara Kucharczyk oraz Henryk Krzak.

W trakcie uroczystego jubileuszu odbyło się także spotkanie autorskie z Grażyną Jaromin-Gałuszka, znaną i cenioną autorką powieści obyczajowych. W przyjemnej atmosferze, na zasadzie swobodnej rozmowy, pisarka opowiadała o inspiracjach, planach, i bohaterach swoich książek. Szczere i bezpośrednie odpowiedzi na różnorodne pytania uczestników zostawiło przekonanie, że pisanie Grażyny Jeromin-Gałuszki nie jest wystudiowaną czynnością, ale rodzi się z potrzeby serca.

Całość jubileuszu zakończył słodki poczęstunek – tort jubileuszowy wykonany przez Piekarnię Expuch.

Z okazji 75-lecia jedlińska biblioteka wydała okolicznościową zakładkę do książki, która służyć będzie naszym czytelnikom.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili Jubileusz Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku.